Aktywność fizyczna to bardzo ważny czynnik, warunkujący rozwój dzieci i młodzieży. Naturalnym sposobem spożytkowania energii są zajęcia sportowe – również te, które odbywają się na otwartej przestrzeni, jaką jest boisko szkolne lub podwórkowe. Jakie warunki powinny być spełnione, aby korzystanie z tego typu terenu było bezpieczne dla naszych dzieci?

O bezpiecznych nawierzchniach na boiska sportowe

bezpieczne nawierzchnieJeżeli mówimy o boiskach do uprawiania sportu, z których korzysta młodzież i dzieci w wieku szkolnym, to na pierwszy plan wysuwa się kwestia ich bezpieczeństwa. Sprzęty, znajdujące się na terenie boiska i wszelkie elementy wykończeniowe powinny być wykonane z wysokiej jakości, atestowanych materiałów. Dotyczy to również elementu, jakim są bezpieczne nawierzchnie. Podłoże powinno mieć właściwości amortyzujące i antypoślizgowe – uprawianie sportu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem upadku i urazów. Zastosowanie profesjonalnie wyprofilowanej powierzchni zminimalizuje ryzyko przeciążenia kręgosłupa, chroniąc w sposób pośredni mięśnie i stawy młodych sportowców. Dobrze, by specjalnie przystosowana nawierzchnia była wodoodporna – długa ekspozycja na deszcz i wilgoć nie powinna mieć wpływu na eksploatację podłoża. Bardzo ważna jest także odporność materiału na uderzenia. Sam materiał powinien być jak najmniej szkodliwy dla środowiska – takie właściwości mają zarówno tworzywa syntetyczne (między innymi PCV), jak i naturalne (na przykład prasowana trawa).

Nie ma powodu, dla którego młodzież miałaby rezygnować z całorocznej aktywności sportowej – tym bardziej, że nowoczesne powierzchnie, przeznaczone pod boiska, są dostosowane zarówno do warunków letnich, jak i zimowych. Nasze dzieci mogą więc bez przeszkód rozwijać swoje sportowe zainteresowania w bezpiecznych warunkach.

Kategorie: Budownictwo