Marzyłeś kiedyś o wyprawie własnym jachtem na morze? Ja tak, ale kiedy wreszcie się do tego zabrałem, okazało się, że jest tyle rzeczy, które nie przyszły mi wcześniej do głowy. Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem z innymi wilkami morskimi, żebyście mieli chociaż trochę mniej kłopotu. Jeśli chcesz wiedzieć co jest niezbędne na jachcie, zapraszam do czytania.

Jak wyposażyć jacht?

wyposażenie jachtów

Zakładam, ze skorupa już jest, maszt również i to co najważniejsze – wielkie białe żagle. Czym zająć się teraz? Żeby jacht pływał potrzebuje napędu. Ma oczywiście ożaglowanie, ale czasem zdarza się flauta, no i na żaglach nie da się wejść do portu. Można na pagajach, ale jest to uciążliwe i w dzisiejszych czasach niepraktykowane. A więc silnik. Do jachtu żaglowego nie musi być zbyt mocny, w końcu to tylko napęd zastępczy. Żeby jacht płynął tam, gdzie chcesz, potrzebuje steru, a żebyś ty wiedział gdzie chcesz płynąć – przydałyby się urządzenia i osprzęt nawigacyjny. Przy nowoczesnej elektronice można tutaj nieźle zaszaleć, GPSy, komunikacja radiowa i satelitarna. Na jachcie niezbędne są liny. I te do żagli i te do cumowania, albo do kotwicy, a nawet sznurki do mocowania  różnych drobiazgów. Do tego bloczki i knagi. A żeby było wygodnie, wyposażenie jachtów musi też obejmować łózko, siedziska, stół, pewnie jakąś kuchenkę wraz z instalacją wodno-sanitarną, elektryczną i gazową. Jeszcze jakieś schowki, klapy, okucia, wiatromierze. Cale tego mnóstwo. Kto by się spodziewał, że wyposażenie jachtu jest takie skomplikowane?

A kiedy jacht już gotowy – wybieraj cumę i ruszaj na rejs. Życzymy przyjemnej podróży, niezapomnianych wrażeń i przede wszystkim bezpieczeństwa. Dobrze wyposażony jacht może nie zapewniać takiego komfortu, jak pokój hotelowy, ale powinien być bardziej bezpieczny, niż sypialnia niemowlaka.

Kategorie: Sport