Jak się okazuje wirtualizacja jest możliwa dzięki wielu różnym urządzeniom. Możliwość uruchamiania wielu różnych systemów oraz programów na jednym urządzeniu jest dziś niewiarygodnie łatwa i dostępna dla wszystkich. Możliwe jest to dzięki rozwiązaniom takim, jak Viridian.

Przestępna wirtualizacja maszyn fizycznych

hyper-vJednym z wielu oprogramowań, które służą do wirtualizacji maszyn fizycznych jest ten, którego nazwa kodowa brzmi Viridian, a jednym z jego głównych elementów jest hiperwizor. Pozwala on na uruchomienie różnych systemów operacyjnych w jednym czasie na jednym serwerze, bez ingerencji w istniejący i bazowy system operacyjny. Hyper-V nie wymaga również tworzenia niezależnych partycji na dysku, dlatego jest to rozwiązanie bardzo proste i nie wymagające dodatkowych konfiguracji. Każdy taki system ma własny sprzęt wirtualny oraz BIOS. Hyper-V może być samodzielną wersją, ale i również pojedynczą rolą w jednym z popularnych na całym świecie systemów operacyjnych. Hiperwizor jako samodzielny program dostępny jest zupełnie za darmo, jako narzędzie do zastosowań komercyjnych. Składa się z jednej partycji nadrzędnej, która jest maszyną wirtualną mającą specjalny i uprzywilejowany dostęp. Posiada ona bezpośredni dostęp do zasobów, a wszystkie pozostałe partycje (Goście) muszą przez nią przejść, aby uzyskać odpowiedni dostęp do urządzenia. Obecnie dostępnych jest już kilka wersji tego systemu, każda uaktualniona o nowe możliwości i dostosowana do rosnącego zapotrzebowania na rynku.

Maszyny wirtualne usprawniają i poprawiają wydajność pracy w wielu branżach, szczególnie informatycznych i biznesowych. Pozwalają na dostosowanie się do sytuacji swoich konkurentów lub do urządzeń, wykorzystywanych przez klientów. Pozwalają na wdrażanie bardziej wszechstronnych i udoskonalonych pomysłów.