Okres zimowy nadchodzi niezwykle szybkimi krokami, ocieplenie naszych domów jest niezwykle ważną kwestią, zanim nadejdzie zima. Samo ogrzewanie nie da nam nic, jeśli nasz dom nie będzie stosownie ocieplony, gdyż w takim wypadku całe ciepło po prostu ucieknie. Tak naprawdę to mamy teraz ostatnią szansę na ocieplenia, jeśli jeszcze nie zdążyliśmy tego zrobić, a zatem warto się pośpieszyć.

Do ocieplenia styropian, czy może płyty?

płyty pir cenaTradycyjnie z ocieplaniem budynków kojarzą nam się spore bloki styropianu. Ciągle widujemy robotników na rusztowaniach, ocieplających liczne blokowiska w miastach, używają oni do tych celów właśnie styropianu, a zatem przywykliśmy do tego widoku i stał się on czymś niezwykle powszechnym. Dlatego ukształtowało się pewnego rodzaju przekonanie, że styropian jest najlepszy i dlatego powinniśmy go używać wszędzie, gdzie się tylko da i nie szukać alternatyw. Jedna takowe istnieją i należałoby się zastanowić, czy nie są czasem lepsze niż nasz ulubiony cud myśli budowlanej PRL-u. Ostatnio na rynku zyskały popularność płyty pir cena których jest nieznacznie wyższa niż styropianu, a są znacznie skuteczniejsze. Potrzebna jest dużo mniejsza warta tej płyty do skutecznego ocieplenia, gdzie styropian skuteczny jest dopiero przy grubych warstwach. Jako, że te płyty są względnie droższe, to nie znajdują zastosowania w budownictwie masowym, jak chociażby ocieplanie bloków, do których estetyki i tak nikt większej wagi nie przywiązuje. Płyty te są świetnym rozwiązaniem do wszelakich domów, garażów, czy budynków biurowych. Gwarantują one wysoką skuteczność przy małej warstwie, co nie wpływa zbyt znacząco na estetykę całego obiektu.

Reasumując, rozwiązania do których jesteśmy przyzwyczajeni i z którymi jesteśmy obyci nie są zawsze tymi najlepszymi, bywają one wręcz słabe i nieefektywne. Ludzka sentymentalność sprawia, że wierzymy, że coś jest dobre pomimo tego, że tak nie jest. Czasem jednak musimy przezwyciężyć strach przed zmianami, dlatego też może warto spróbować przerzucić się na płyty.

Kategorie: Budownictwo